« חזור לבלוג

מנתחים ישראלים תכננו ניתוח יד, תוך שימוש במדפסת תלת מימד

פורסם ב-6 למרץ, 2018

הגמישות, קלות השימוש, היעילות הכלכלית והדיוק של הדפסה תלת-ממדית הפכו אותה לשחקן משמעותי בעולם הרפואה. מדי יום אנו קוראים סיפורים חדשים על השימוש בהדפסת תלת ממד בתחום הרפואה, החל מהשימוש השגרתי ועד המסובך יותר; נראה שאין שום פינה בפרקטיקה הרפואית שהתחום לא הגיע אליה. כעת הנושא שוב בכותרות, לאחר שנרשם הישג נוסף. בשבוע האחרון נעשה, לראשונה, שימוש במדפסות תלת-ממדיות בניתוחים אורתופדיים בישראל.

המטופלת, נערה ישראלית בת 13, עברה ניתוח בבית החולים שערי צדק בירושלים כדי לתקן בעיה בידה הימנית, שנובעת מתסמונת ע"ש מדלונג. התסמונת הקרויה על שמו של אוטו וילהלם מאדלונג ((Madelung, רופא גרמני שסיפק לראשונה תיאור קליני מקיף של התופעה – המאופיינת בעצמות מעוותות בפרקי הידיים, באחת או בשתי הידיים, אשר גורמות למגבלה בתנועה ולכאב. תסמונת מאדלונג עשויה להיות קשורה בגמדות ומוטציות של כרומוזום X, אם כי לא בהכרח.

במקרה זה, הנערה הגיעה לבית החולים כשהיא חווה כאב ותנועה מוגבלת, וההחלטה לנתח התקבלה לאחר שסריקות CT הראו שני עיוותים בזרועה הימנית ואחת בזרוע השמאלית. ההליך הכירורגי הנפוץ כולל יצירת חתך בציר העצם, מיקום מחדש של העצם ולבסוף קיבועה.

על מנת לסייע למנתחים ביצירתם של ארבעת החתכים הדרושים ובקיבוע העצם המתוקנת, צוות הכירורגיה עבד עם חברת Synergy3DMed, חברה בעלת ניסיון מוכח בייצור חלקים מודפסים תלת-ממדיים עבור הליכים כירורגיים. היכולת של טכנולוגיה זו לסייע בהתערבויות רפואיות באה לראשונה לתשומת ליבו של צוות הכירורגיה כאשר נעשה בה שימוש בישראל ביצירת הכלים הדרושים להסרת גידול סרטני מכליה של נערה צעירה. לאחר שראה את ההצלחה בניתוח קרוב לבית, החליט ד"ר גרשון זינגר, ראש היחידה לכירורגית כף יד, שזה הכלי שנחוץ לו כדי לבצע את הניתוח. כפי שהסביר ד"ר זינגר:

"ביצענו ארבעה חתכים בזוויות מדויקות מאוד, כולל הנחת שלושה ברגים שנכנסו בהתאמה מושלמת ללא סטייה אל עבר הפרק או החתך. שבר שמאוד היה קשה להשלים ללא הדפסה תלת מימדית".

כדי להכין את הרכיב המודפס בתלת-ממד, זרועה של הנערה נסרקה כדי ליצור מודל דיגיטלי שיאפשר לצוות הרפואי לצפות באיבר מכל זווית אפשרית. לאחר מחקר קפדני, נערכה בניית התכנית הניתוחית. המידע על צורת הכלי הכירורגי הועבר לחברה, כדי שתוכל לבנות את האביזר המתאים שיודפס וישמש בחדר הניתוח. האביזר הושם על הזרוע במהלך ניתוח באמצעות מגנטים, והעניק סיוע רב ערך ביצירת הליך בטוח כמעט לחלוטין.

הניתוח בזרועה הימנית של הנערה הסתיים בהצלחה, וכעת מתכננים לתקן את העיוות בזרועה השמאלית. בינתיים, הנערה מדווחת על יכולת תנועה מוגברת וצמצום בכאב, דבר שעשוי להפוך את ההדפסה התלת מימדית לשיטה המקובלת החדשה עבור הליכים כגון זה.