« חזור לבלוג

עלייתם של החומרים בענף הדפסת תלת המימד

פורסם ב-3 ליולי, 2018

דומיניק פרסונסון (Parsonson) הוא מומחה להדפסת תלת מימד בחברת Objective3D האוסטרלית, חברה שעובדת עם חברות הדפסת תלת המימד הגדולות ביותר בעולם, והיא מוגדרת כ-Platinum Partner של חברת Stratasys. בפוסט שפרסם ב-29 ביוני 2018, פרסונסון טוען שחומרים הוא התחום הבא בהדפסת תלת המימד.

פרסונסון נחשף לנושא של הדפסת תלת מימד כבר בשלהי שנות ה-90. בשנים אלה הדפסת תלת המימד נאבקה כדי להוכיח איזו טכנולוגיה היא הטובה ביותר, המתאימה ביותר ליישום, המהירה או המהימנה ביותר. אולם בניגוד לטכנולוגיות אחרות (למשל, במלחמות פורמט הווידיאו של שלהי שנות ה-70 ושנות ה-80) בהדפסת תלת מימד, המאבק הוא לא על איזו טכנולוגיה היא הטובה ביותר, אלא איזו טכנולוגיה לבחור על מנת שתהיה הטובה ביותר עבור היישום שלך, וכדאית כלכלית עבורך, כך שתקבל את ההחזר על ההשקעה הטוב ביותר בזמן הסביר ביותר.

פרסונסון מצטט את סיאן מוקהרג'י (Mukherjee), חוקר בכיר בחברת המחקר הבינלאומית Frost & Sullivan.  לדבריו, חומרי הדפסה תלת-ממדיים ימלאו תפקיד מכריע בעיצוב מחדש של המודל העסקי הגלובלי של כלי רכב, שכן הם יאפשרו ייצור מבוזר ומקומי של חלקים ופתרונות. זה צפוי לעשות שינוי מהותי במפעלי ענק במהלך שני העשורים הבאים.

ככל שיותר יצרנים עוברים להדפסת תלת מימד, אנו מתחילים לראות ביקוש מוגבר לביצועים של החומר, ובהתאמה חברות מייצרות חומרים חדשים בקצב מהיר יותר מאשר מוצרים חדשים.

דוגמא לחומרים חדשים עם תכונות חדשות:

  • - Antero של חברת Stratasys - חומר קשה, שלא נוטה להתאדות
  • - חומרים מורכבים בהשראת שרימפס
  • - סיבים אנטי-בקטריאליים של חברת Copper3D
  • - סיבי זכוכית של חברת Taulman

 

פרסונסון מעריך כי בשנים הקרובות תהיה צמיחה נוספת בתחום זה. החומרים החדשים יגיעו לשוק בקצב מהיר יותר, במגוון גדול יותר, ויוכלו לעשות את השימוש הטוב ביותר בתכונות העיצוב הייחודיות שטכנולוגיית הדפסת תלת המימד מציעה. לדעת פרסונסון, פוטנציאל רב ישנו בחומרים להדפסה באמצעות טכנולוגיות שעושות שימוש באור ותאורת UV, כגון Polyjet, SLA ו-DLP. יש כבר מספר חומרים מצוינים בתחום זה, אך נוכח היכולת לשלב חומרים מרובים הפוטנציאל הוא עדיין רב.

ידיעה זו פורסמה במקור ב-Linkedin Pulse ע"י דומיניק פרסונסון.