« חזור לבלוג

הדפסת תלת מימד ב- 2018, על פי חברת Stratasys

פורסם ב-29 לאוקטובר, 2018

בספטמבר 2018 נערכה בשיקגו ארה"ב התערוכה הבינלאומית לטכנולוגיה תעשייתית (IMTS). חברת Stratasys השתתפה בתערוכה, ולדברי סקוט סוויק (Sevcik) סמנכ"ל החברה ומנהל פתרונות הייצור שלה, מטרת החברה הייתה להציג כיצד היא רואה את תחום הדפסת תלת המימד נכון ל-2018.

הדוכן של החברה בתערוכה שיקף זאת, תוך שימת דגש על היישומים הנוכחיים ועל הדרכים שבהן חומרים חדשים ואפשרויות מיכון חדשות שינו את מה שהיצרנים יכולים לעשות כיום עם הדפסה תלת-ממדית.

מספר מאפיינים של הדפסת תלת מימד ב- 2018:

יישומים עתירי ביצועים - הדוכן המחיש את סוגי היישומים המתקדמים ועתירי הביצועים בהם הדפסת תלת מימד יכולה לתמוך כיום. כך, למשל, טכנולוגיות הדפסת תלת מימד כגון FDM ו- Polyjet מאפשרות יצירת חלקים מוגמרים לשימוש הצרכן.

חומרים מתקדמים יותר - שימוש בהדפסת תלת מימד ביישומים עתירי ביצועים מתאפשרת גם בזכות השימוש בחומרים מתקדמים יותר. לדוגמה, לאחרונה השיקה סטרטסיס את השימוש ב'אנטרו' המציע תכונות דומות לאלה של החומר Ultem אך עם התנגדות כימית גדולה יותר. הדבר מאפשר הדפסת חלקי תלת מימד לא רק עבור תא הטייס במטוס, אלא גם עבור חלקים המצויים ליד המנוע אשר במצבים מסוימים עלולים לבוא במגע עם נוזלים כמו דלק או נוזל קירור. גרסה זו של החומר משמשת גם בחלקים החיצוניים של החללית אוריון.

פלטפורמות ייעודיות בהדפסה בתלת מימד - השימוש בחומרים מתקדמים יותר, מצריך מדפסות מתקדמות יותר. סטרטסיס השיקה את מהדורת Fortus mc380 סיבי פחמן, מדפסת תלת מימד המיועדת לחומר ניילון 12 (ניילון 12CF) המלא סיבי פחמן. כיוון שהמערכת מיועדת להדפסה רק של חומר זה בתהליך זרימה יעיל, ניתן להציע אותו במחיר נמוך יותר מאשר במערכות אחרות בסדרת .Fortus אף על פי שנעשה שימוש בחומר זה גם במדפסות תלת מימד אחרות כמו Fortus 450, קיומה של מערכת מיוחדת זו מצביעה על שיפור של יחסי הגומלין בין מכונה וחומר.

דמיון רב יותר לייצור מסורתי - באופן בו חברות מתייחסות לשילוב של ציוד בתהליך הייצור. פיתוחים כגון תמיכה בפרוטוקול MTConnect בייצור של מדפסות תלת המימד האחרונות בסדרת 900 Fortus מצביעים על רצון המשתמשים לטפל בציוד תלת המימד שלהם, כמו בכל מכונה אחרת על רצפת הייצור. נושאים כגון איכות ובקרת תהליך הייצור הינם בראש סדר העדיפויות, שכן היצרנים יותר ויותר מחפשים אישורים עבור חלקים מודפסים בתלת מימד.

לדברי סוויק, עדיין ישנה מלאכה רבה שצריכה להיעשות בתחום הדפסת תלת מימד - בכל הקשור למכונות וחומרים, כמו גם עיצוב, פרודוקטיביות והכשרה של כוח אדם. עם זאת, לדעת סוויק, תמונת המצב שהוצגה כאן בתמצית מוכיחה כי הדפסת תלת מימד אינה עוד "הדבר הבא" אלא היא כבר מציאות קיימת בתעשייה.

ידיעה זו פורסמה במקור במגזין Additive Manufacturing ע"י סטפני הנדריקסון.