« חזור לבלוג

כיצד תראה הדפסת תלת מימד ב- 2019?

פורסם ב-7 לאפריל, 2019

במאמר שהתפרסם לאחרונה במגזין הכלכלי פורבס, נסקרו המגמות הצפויות בשנת 2019 בתחום הדפסת תלת המימד. כותב המאמר הוא אבי רייכנטל, המייסד ומנכ"ל XponentialWorks, חברה בתחום השקעות סיכון וייעוץ המתמקדת בחברות בתחום הדפסת תלת מימד.

לדברי רייכנטל, בשנת 2019, האינטראקציה של הצרכנים עם הטכנולוגיה תתקיים בדרכים חדשות ומרגשות שישפיעו על האופן שבו אנו מבשלים, מנקים, נוהגים, עובדים וחיים. אולם עבור העובדים בתעשיית הטכנולוגיה, 2019 מכילה בחובה הבטחה גדולה אף יותר. באופן ספציפי, רייכנטל סבור ששנת 2019 תהיה שנת קו פרשת המים בתחום ההדפסה בתלת ממד- תחום שזה מכבר משפיע על תחומים רבים בחיינו. לדבריו, בשנת 2019 מה שישנה את חוקי המשחק (הגיים צ'יינג'ר) יהיה לא מה שהטכנולוגיה תעשה, אלא האופן שבו זה ימומש. רייכנטל מציין שלוש דוגמאות.

שבירת מחסום המהירות והפונקציונליות

בשנת 2019 טכנולוגיות הדפסת תלת מימד במהירות גבוהה יהיו זמינות. זו היא חזית חדשה בתחום הדפסת תלת המימד, שלמעשה כבר נמצאת כאן. כיום, ישנן מדפסות תלת מימד המסוגלות להדפיס במהירות גבוהה פי 40 מאשר מדפסת תלת מימד ממוצעת. הן כבר זמינות לשימוש מסחרי ויעילות כלכלית, ומושלמות להדפסה של חלקים מכניים ואבות טיפוס.

יתרה מזו, בשנת 2019 נראה גם כניסה של חשמל ואלקטרוניקה למוצרים המודפסים. חלקי הפלסטיק והמתכת המודפסים במהירות יהפכו להיות גם פונקציונליים וחכמים יותר. בקרוב יהיו כ -50 מיליארד מכשירים מחוברים בשוק. מוצרים אלה דורשים חיישנים, אנטנות ואנקפסולציה – והדפסת תלת ממד של מוצרי אלקטרוניקה תוכל לקצר באופן משמעותי את תהליכי העיצוב והפיתוח שלהם, מעניין של ימים בתעשייה המסורתית למספר שעות בלבד בתעשיית התלת מימד.

עיצוב גנראטיבי הנשען על בינה מלאכותית

עיצוב גנראטיבי הוא החשיבה האולטימטיבית מחוץ לקופסה. זו פרדיגמה המאפשרת מורפינג (אפקט שבו הופך אובייקט אחד, לאובייקט אחר באופן רציף) ואופטימיזציה במהירות, דבר אשר יכול לחסוך כסף ולהגביר את היעילות תוך צריכת פחות אנרגיה ושיפור הן של הצורה ושל התפקוד.

בשנת 2019, העיצוב כבר לא יהיה כבול לגבולות הניסיון האנושי. המעצב פשוט יצטרך להגדיר את מטרות העיצוב ואת הפרמטרים החומריים, והבינה המלאכותית תעשה את כל היתר- ותבחן כמעט אינסוף חלופות עיצוביות על בסיס קונספט העיצוב שהוגדר.

תעריפים, גבולות ותעשיית המשלוחים יהפכו לפחות רלוונטיים

הדפסת תלת מימד תהפוך יעילה יותר, ותאפשר שרשרת אספקה מהירה ובפריסה נוחה יותר, העוקפת את הגבולות הבינלאומיים ומורידה את העלויות עבור הצרכנים באופן דרמטי.

התלות במוצרים או רכיבים מעבר לים תפחת באופן דרמטי. למשל, מפעלים יוכלו לייצר לעצמם את הרכיבים הנחוצים להם בהדפסת תלת מימד, מבלי להמתין ליבוא מחו"ל של הרכיב החסר. ההדפסה תעשה בהתאם להוראות ובתמיכה של החברה המייצרת מעבר לים. משמע כל תהליך שרשרת האספקה ישתנה באופן דרמטי, בהיבט הלוגיסטי ובהיבט של הרגולציה.

והצצה אל מעבר ל-2019: הדפסה בארבעה מימדים

הדפסה בארבעה מימדים מוסיפה להדפסת תלת מימד את אלמנט הזמן. זאת מכיוון שהמוצרים ממשיכים להתאים את עצמם לאחר שהם מיוצרים.

הדפסה בארבעה ממדים עושה שימוש בחומרים פיזיים או ביולוגיים מתקדמים, ננו-מהונדסים על מנת שיוכלו להגיב גם לאחר הייצור לתופעות שונות (כמו מים, חום, רוח, אור או אנרגיה אחרת) על ידי שינוי הצורה או מאפיינים אחרים שלהם. הדבר מאפשר ריפוי עצמי, הרכבה ותפעול עצמי של המוצרים.

כיצד יראו מוצרים שהודפסו בארבעה מימדים? למשל, קופסאות הנמצאות במחסן, שמתקפלות בתגובה לשינויים בטמפרטורת הסביבה, או ריהוט בסגנון איקאה המתכנס כאשר נחשף לאור השמש. רעיונות אחרים הם צינורות תת קרקעיים שיכולים לא רק להתאים עצמם לכמות המים, אלא גם לתקן עצמם במידת הצורך, או נעליים שיכולות להתאים עצמן לפעילות שאתה עושה או לסביבה שלך.

 

המאמר What 3D Printing Will Look Like In 2019 פורסם במקור במגזין Forbes ע"י Avi Reichental