« חזור לבלוג

כיצד הדפסת תלת מימד משפיעה על חיי היומיום של כל אחד?

פורסם ב-7 לספטמבר, 2015

הדפסות תלת מימד כבר מזמן אינן חזון רחוק, ומוצעות בימינו לקהלים שונים בשלל חומרי גלם לרבות פלסטיק, עץ, זכוכית, שעווה ומתכות. הדפסות אלו מאפשרות לייצר מוצרים ודגמים תלת מימדים שמקורם בתוכנות שרטוט מתקדמות. מדובר בטכנולוגיה מהפכנית המצויה רק בתחילת דרכה, וכבר היום מייעלת ומשפיעה על תחומים שונים במשק.

שילובן של מדפסות תלת מימד בחיי היומיום

חשוב לדעת כי למרות שהטכנולוגיה רק בתחילת הדרך, בימינו מדפסות תלת מימד כבר משתלבות במשק ומייעלות אותו. מדובר למשל בהתייעלות טכנולוגית, בקיצורם של הליכי עבודה, בחסכון ומינוף פיננסי, ובהורדת מידת התלות בספקים חיצוניים. תכונות אלו הופכות את השימוש בהדפסות תלת מימד לכלי התורם למינוף עסקים, ומעניק להם יתרונות בולטים על פני מתחריהם.

מי נעזר בימינו במדפסות תלת מימד?

מדפסות תלת מימד הפכו לכלי עבודה חדשני ומבוקש בקרב אנשי מקצוע רבים במשק. בין היתר, הדפסות אלו מבוקשות על ידי מהנדסים, מעצבי מוצרים תעשייתיים, אדריכלים, ממציאים ויזמים. כמו כן, הן משמשות בתעשיית הפלסטיקה, התעופה והביטחון, בענף הרפואה, בעלי מלאכה, מעבדות דנטאליות, צורפים ותכשיטנים, אומנים וסטודנטים. 

אדריכלות ומדפסות תלת מימד

ענף האדריכלות הינו תחום בולט בו נעשה שימוש שוטף במדפסות תלת מימד, אשר החליפו את יצירתם של מודלים תלת מימדים באופן ידני. מדפסות אלו משמשות אדריכלים ומעצבים ליצירת מודלים של מבנים ופרטי נוף שונים בתוך מספר שעות. זאת, בין אם מדובר בהצגת בית בודד, בניין מגורים או שכונה שלמה, כולל מגוון אפשרויות לפירוק והרכבה. המודלים מאפשרים לקהל הלקוחות לבחון באופן ברור ומובן את חזותו ומאפיינו של התוצר הסופי.

מדפסות וסורק תלת מימד בעולם האופנה, הצורפות והתכשיטנות

ענף נוסף המנצל ביעילות את המצאתם של מדפסות וסורקי תלת מימד, הוא ללא ספק ענף הצורפות והתכשיטנות. הטכנולוגיות הקיימות כבר מאפשרות לבעלי מקצוע לייצר במהירות מגוון סוגי תכשיטים. למעשה, באמצעות קשת רחבה של שעוות וחומרי יציקה נוספים, ובהתאם לסוג מכונת ההדפסה שברשותו, יכול בית מלאכה לתכשיטים להדפיס מידי יום עשרות ומאות מודלים שונים.

הגדלת תפוקתן של מעבדות דנטאליות

חדירתן של מדפסות תלת מימד לשוק שינתה באופן מהותי את ההספק ואת עלות העבודה של מעבדות דנטאליות. מעבדות אלו עושות שימוש בסורקי תלת מימד למען ייצורו של מודל דנטאלי דיגיטאלי, כאשר מדפסות תלת מימד משמשות לייצור מודלים דנטאליים פיזיים עם מגוון חומרים מתקדמים ואיכותיים. ייעול השירות חוסך למעבדות בעלות החזקת והכשרת כוח אדם, וכמו כן הוא מקצר את זמן המתנת הלקוחות למוצרים דנטאליים שונים הנחוצים עבורם.

כל אחד יכול ליזום או להמציא מוצר חדש

עד לאחרונה, ממציא או יזם שרצה להוציא לאור מוצר חדש נדרש לגייס הון רב ואנשי מקצוע מיומנים לבניית דגם או אב טיפוס של המצאתו. מדובר בעלויות ומשאבים שלא אחת היו מעבר ליכולות הפיננסיות של הפרט, ולעיתים קרובות הפכו את פיתוח המיזם ללא כדאי. בימינו, בזכותן של תוכנות ומדפסות תלת מימד המצב שונה לחלוטין, ולמעשה ניתן בתוך זמן קצר לייצר מודל או אב טיפוס מדויק ואיכותי. מבחר חומרי הגלם בהן משתמשות מדפסות תלת מימד, מאפשר התאמה גבוהה של תכונות וצרכי הדגם השונים, בין היתר מבחינת גמישות, עמידות, חוזק וסביבת עבודה.