« חזור לבלוג

השפעת טכנולוגיית הדפסת תלת מימד על תחום הדגמים האדריכליים

פורסם ב-14 ליולי, 2016

טכנולוגיית ההדפסה התלת מימדית התפתחה והתקדמה בשנים האחרונות בצעדי ענק, ומה שהיה דמיוני עד לא מכבר הופך לנגד עינינו למציאות ממשית, אשר עתידה עוד לפניה. אם עד לפני מספר שנים בעיקר חברות גדולות בתעשייה יכלו להרשות לעצמן מבחינה כלכלית להיעזר בטכנולוגיה זו ולהדפיס מודלים שונים ואבי טיפוס. אזי כיום התחום כולו הפך נגיש יותר לקהל הרחב, ועלויות ההדפסה הופחתו במידה ניכרת כך שכל בעל עניין אשר חפץ להדפיס מודל כלשהו בעיקר מחומרים פלסטיים יכול לעשות כן בקלות ובמחירים נוחים, ולקבל בתמורה מוצר איכותי.

הבשורה הטכנולוגית הזו מהווה כלי עזר חדש וחשוב בתחומים שונים, וביניהם גם בתחום האדריכלות. היא מעניקה לאדריכלים כלים משמעותיים בעבודתם, למשל בכל הנושא של הדפסת דגמים לתערוכות, וכן בשלבים שונים של תהליך התכנון והעבודה עצמו, שכן הדפסת מבנה אדריכלי מוקטן על כל פרטיו מעניקה פרספקטיבה מוחשית וחשובה.

אילוסטרציה של דגם ארכיטקטוני של עיר

כיצד מתבצע תהליך ההדפסה?

מדפסות התלת מימד מפענחות את הקבצים הייעודיים שנוצרו למשל בתוכנות שירטוט כדוגמת אוטוקאד, סקצאפ, ראביט ועוד. ובעזרת הזרקה של פולימרים שונים הן יוצרות שכבה אחר שכבה, עד לקבלת הדגם השלם.

אחת מטכנולוגיות ההדפסה הבולטות אשר מאפשרת הדפסת דגמים אדריכליים בדיוק רב של פרטים וצבע נקראת Polyjet – בשיטה זו נעשה שימוש באור אולטרה סגול אשר מוקרן באופן מדויק על נוזל מסוג פוטו- פולימר וממצק אותו. בדרך פעולה זו ניתן להדפיס בו זמנית מספר חומרים בעלי צבעים, תכונות, ודרגות שקיפות שונות.

אחת ממדפסות התלת מימד אשר משתמשת בין היתר בטכנולוגיה מתקדמת זו היא מדפסת מדגם J750 של החברה המובילה Stratasys אשר מאפשרת ליצור דגמים אדריכליים איכותיים במיוחד- בעלי דרגות קשיחות שונות של המרכיבים, ובעלי מגוון צבעים ופרטים רחב, ברזולוציה גבוהה של 16 מיקרון ובעלות נמוכה.

כך שניתן לראות כי כל מעצב או אדריכל יכול כיום ביתר קלות להעביר את רעיונותיו האומנותיים והקונסטרוקטיביים מקובץ במחשב אל צורה מוחשית של דגם אדריכלי ממשי. אם בעבר היו בונים במשך זמן רב מודלים מוקטנים של מבנה מתוכנן כלשהו באמצעות קרטון, קלקר, נייר קאפה, או עץ למשל. אזי כיום באמצעות מדפסות התלת מימד ניתן להדפיס דגמים אדריכליים שונים ביתר פשטות ומהירות, וברמה הרבה יותר סימטרית וגבוהה. כפי שמסביר בראיון ל "פורטל הישראלי לאדריכלות, עיצוב ותכנון" מר מיקי ליברוס- הבעלים של חברת סינרג'י להדפסת תלת מימד, אשר בחברתו נמצאות המדפסות המתקדמות היחידות בארץ מדגם J750 ומדגם Objet350 Connex3 מבית stratasys. שהייחודיות שלהן היא בין היתר במגוון הצבעים הרחב והמלא שבאפשרותן להדפיס.

"היכולות המתקדמות של הדפסת תלת מימד שיש לנו היום, מאפשרות למעצבים ולאדריכלים להביע את עצמם בצורה מעניינת ואיכותית. כך שהחשיבה משתנה, והתהליך משתנה - מתהליך של מוקאפ, קלקר ודיגום ביד, מגיעים לפתרון יותר איכותי שמספק פידבק אמיתי."

בהקשר זה מוסיף מר ליברוס כי מדפסות התלת מימד יודעות היום להגיע לרזולוציות גבוהות, ולצבעוניות עשירה, כך שהדפסת דגמים אדריכליים מוקטנים של בתים למשל, כוללת קשת צבעים רחבה, ואת כל הפרטים הקטנים. דבר אשר מאפשר קבלת פרספקטיבה מוחשית יותר בכל תהליך התכנון האדריכלי.

דגמים לתערוכות

הדפסת הדגמים האדריכליים מסייעת גם למתכנן עצמו, כשלב חשוב בבחינת הרעיון הקונסטרוקטיבי שלו והוצאתו מן התיאוריה אל הפועל, אך גם כמובן בשלב בו האדריכל או יזם פרויקט כלשהו מבקש להציג דגם של המבנה בתערוכה לבעלי עניין שונים כחלק מהליך אישור פרויקט או כחלק ממהלך של שיווק ויחסי ציבור. המודל המושקע בעל הצבעוניות והפרטים הקטנים, מעניק כאמור פרספקטיבה ממשית של המבנה עצמו, ולעיתים אף בהתייחס לסביבה בה הוא נמצא. דבר אשר מאפשר גם למתבונן מקצועי וגם לאדם מן היישוב לקבל הדמיה ברורה ומוחשית למבנה הארכיטקטוני המתוכנן.

ניתן לראות אם כן כי הדפסת דגמים אדריכליים במדפסות התלת מימד עדיפה על פני שיטות בניית המודלים הישנות יותר הן מבחינת נראות הדגם, אשר עתיר בפרטי פרטים ובצבעוניות מלאה. הן מבחינת הדיוק הסימטרי אשר ממחיש בצורה טובה יותר את המבנה המוקטן ואת הסביבה שלו. והן מבחינת מהירות יצירת הדגם והעלות הנמוכה שלו, לעומת יצירת דגמים בדרכים אחרות וישנות יותר.

כיצד לבחור לשכת שירות להדפסת דגמים אדריכליים בתלת מימד ?

כעת רק נותר לשים לב למספר דגשים חשובים, בבואכם לבחור לשכת שירות של הדפסת דגמים אדריכליים בטכנולוגיית הדפסת תלת מימד.

מקצועיות - רצוי לבחור בלשכת שירות להדפסות מובילה אשר מועסקים בה אנשים המומחים בתחום ואשר ברשותה מדפסות תלת מימד מתקדמות, המאפשרות הדפסה במגוון רחב של חומרים, צבעים, טקסטורות ודרגות קשיחות שונות, וברזולוציה גבוהה של לפחות 16 מיקרון.

שירות - יש לוודא כי ללשכת השרות להדפסות תלת ממד ניסיון ספציפי בתחום הדפסת דגמים אדריכליים. שיש במקום אפשרות לתת מענה מהיר מלא ומקיף לכל הדרוש להדפסת הדגם, וכי ניתנת אחריות על המוצר כנהוג.

מוניטין - ניתן לבדוק את המוניטין של החברה. לבקש המלצות מלקוחות ולבדוק אילו חברות, משרדי אדריכלים וגורמים בולטים במשק ובתעשייה עובדים עמה ונעזרים בשירותיה.